Východní Timor oslavil 30. srpna 2019 dvacáté výročí ode dne uspořádání referenda, ve kterém obyvatelé této bývalé portugalské kolonie rozhodli pro nezávislost a za přispění OSN pro ukončení dvacetileté, velice násilné, indonéské okupace. V září roku 2002 se potom tato východní část ostrova Timor stala 190. členským státem Spojených národů.
Při oslavě byla připomenuta cesta Východního Timoru k sebeurčení a odboj timorského národa. Současná hlava státu Francisco Guterres Lúolo vzdala hold mučedníkům za nezávislost a nezapomněla zmínit klíčovou roli Spojených národů při umožnění získání nezávislosti a při celém mírovém procesu. Vzpomenul také na zcela zásadní úlohu Sérgia Vieira de Mella a Kofiho Annana. Současný generální tajemník OSN António Guterres se slavnostního ceremoniálu nezúčastnil, nicméně poslal účastníkům oslav video se vzkazem, ve kterém Východní Timor označil za inspirativní příklad pro celý svět. Důležitou úlohu sehrálo kromě Spojených národů i samotné Portugalsko a jeho diplomatická vyjednávání na různých úrovních.

Po konání srpnového referenda roku 1999, ve kterém drtivě zvítězilo „ano“ pro nezávislost ostrova, následovala ze strany indonéské správy tvrdá vlna represí a násilí. Ty měly na svědomí nejméně 1 400 mrtvých a 330 tisíc lidí, kteří utekli na západní část ostrova.
Oslav se zúčastnil i bývalý timorský prezident a držitel Nobelovy ceny za mír José Ramos-Horta, bez něhož by se velice těžko stal Východní Timor nezávislou a demokratickou zemí. Mezi zahraničními hosty byli pozváni především ti, kteří v minulosti byli s východotimorskou otázkou spojeni nejvíce.
Východní Timor i přes veškerá úskalí dokázal ujít výraznou cestu od násilí zmítané a národní identitou postrádající země indonéskou okupací k sebevědomé a rozvíjející se zemi v regionu jihovýchodní Asie. Země žije v míru, bez politických bojů a uplatňuje toleranci a inkluzi ve vztahu k ostatním náboženským skupinám, etnikům a národnostem. Pokrok lze spatřovat v modernizaci a výstavbě silnic, elektrifikaci či rozvoji obchodu. Východní Timor se ovšem stále potýká se závažným problémem dětské podvýživy. Nedostatky jsou především spatřovány v oblasti zemědělské politiky. Situaci navíc znesnadňuje i politické napětí mezi parlamentem a prezidentem a mezi prezidentem a vládou. Země bojuje i s výraznou mírou korupce. Pokud jde o přírodní bohatství, disponuje Východní Timor značnými zásobami ropy a zemního plynu. Bohužel potenciál není využíván tak, aby z tohoto bohatství těžila celá společnost. Velká část bohatství proudí do sousední Austrálie, která získala v minulosti koncese, a stále má tudíž velkou kontrolu nad touto oblastí a hospodářství ostrova. Mimo toho, že Východní Timor patří do Společenství portugalsky mluvících zemí – CPLP, je také pozorovatelským členem ASEANu (Sdružení národů jihovýchodní Asie), což přidává na síle ekonomického potenciálu tohoto ostrova.
Zdroje: rtp.pt, observalinguaportuguesa.org., wikipedia.org (obrázky)