I když se nejsilnější politická strana Angoly MPLA drží nepřetržitě u moci již od získání nezávislosti na Portugalsku od roku 1975, byly srpnové všeobecné volby velkou zkouškou pro prezidenta Joãa Lourença, jehož první volební období se neslo ve stínu silné ekonomické recese, kovidové pandemie a boje proti korupci v jeho vlastních řadách. Proti němu stála silná váha opoziční UNITY Adalberto Costa Júnior, kterému se podařilo zmobilizovat nové voliče. A v neposlední řadě se do voleb promítlo i dědictví bývalého prezidenta dos Santose a jeho dcery Isabel, někdější nejbohatší ženy Afriky, čelící velkému korupčnímu skandálu. Rok 2022 byl pro tuto významnou africkou zemi na události bohatý a přinesl jí další nové výzvy.
Volby a ekonomické otázky
Všeobecné volby proběhly v Angole 24. srpna a mezinárodní pozorovatelské mise jejich průběh ohodnotily jako korektní a bez velkých logistických problémů. Výsledky voleb jsou rozhodující, neboť nejsilnější strana v parlamentu zvolí následně prezidenta země. Obdobný model voleb je aplikován například v Jihoafrické republice. Se ziskem 51% hlasů vyhrála MPLA, avšak oproti minulým volbám si pohoršila o 26 mandátů.

Politické posílení UNITY lze určitě připsat novému vedení strany – 60letému Adalbertovi Costa Júniorovi, kterému se podařilo temnou minulost strany vycházející z dlouholeté občanské války zcela vytěsnit a soustředit se tak na aktuální ožehavé problémy země. Všechny strany usilující o přízeň voliču se zaměřily například na snížení obrovské 30% nezaměstnanosti, na zvýšení minimální mzdy či na lepší přístup k sociálním službám. Júniorova strana navíc svoji pozornost cílila na mladé voliče a jejich lepší uplatnění na pracovním trhu a také na vytváření průmyslových oblastí obdobně, jako je americké Silicon Valley. Lze říci, že se mu tento tah podařil, zvítězil totiž donedávna v baštách MPLA – v Luandě a jejím okolí, v důležitém volebním obvodě země.
Obhajoba Lourençova mandátu byla o to obtížnější kvůli špatné ekonomické situaci země, kterou velkou měrou zdědil po svém předchůdci dos Santosovi. Snížení cen ropy, silné znehodnocení národní měny kwanzy, neexistence nových investic či zvýšení zadlužení země (135% k HDP v roce 2020) představovaly největší ekonomické problémy. I přes zavádění nových reforem nespokojenost obyvatel rostla a jejich ekonomická situace se nadále zhoršovala.
Isabel dos Santosová – korupční skandály bývalé „princezny Angoly“
Lourençův boj proti korupci byl rovněž význačný. Postavou tohoto boje se stala dcera bývalého prezidenta Angoly Isabel dos Santosová. V roce 2013 dle Forbesu nejbohatší ženou Afriky s bohatstvím odhadovaným na 2 miliardy dolarů, o 10 let později bývalá miliardářka v hledáčku Interpolu. Bývalá předsedkyně státní ropné společnosti SONANGOL, zodpovědná za 60% angolské ekonomiky, je obviněna ze zpronevěření 50 milionů dolarů z této společnosti za pouhý rok. Mnohé další podvodné podnikání rodiny dos Santosovy odhalily Luanda Leaks.
Zdroje: AfriqueXXI