Portugalština a její celosvětový rozmach

Organizace Spojených Národů dle svých odhadů předpokládá, že počet mluvčích portugalštiny může dosáhnout za méně než 30 let zhruba 400 milionů. Nyní je portugalština nejvíce užívaným jazykem na jižní polokouli, úředním jazykem devíti zemí společenství CPLP (Společenství portugalsky mluvících zemí) a Makaa a také pátým jazykem co do počtu uživatelů internetu.

Všechny tyto důležité údaje zazněly při příležitosti oslav 5. května, na který každoročně připadá Den portugalského jazyka uznáváný mezinárodně i Uneskem. V rámci tohoto dne se konalo po celém světě zhruba 139 společenských událostí a aktivit v 52 zemí pořádanými různými organizacemi.

„Tento den je pro portugalský jazyk příležitostí k tomu, aby se vepsal do celosvětových agend, mohou jimi být kulturní, akademické, diplomatické nebo ekonomické, ve kterých se potvrdí strategická důležitost portugalštiny,“ doplňuje portugalská vláda.

Portugalština jako profesní příležitost

I přesto, že Brazílie je dnes největší lusofonní země na světě, od roku 2050 do konce tohoto století se předpokládá, že se nejvíce bude portugalsky hovořit v Africe, a to především kvůli demografickému poklesu v Brazílii a populačnímu nárůstu v Angole a Mozambiku. Jeden z důvodů tohoto růstu jsou i mladí Angolané a Mosambičané, kteří portugalštinu přijímají za svůj první jazyk s vidinou karierního posunu. V mozaice různých afrických jazyků těchto zmíněných zemí portugalština velice často zastává funkci spojovacího článku. 

Angola a Mosambik, největší lusofonní země Afriky

 

Portugalština a Čína: nové obchodní cesty

Čína se stala v poslední dekádě zemí, jež nejvíce investovala do portugalského jazyka. Mohutně přijímala portugalské jazykové lektory s cílem vzdělávat v co největším počtu místní populaci. Hlavním cílem je připravit tyto lidi na obchodování s lusofonními trhy. 

V celé Číne je na 55 univerzit, které nabízejí studium portugalštiny. Čína krom své silné přítomnosti na africkém kontinentu je také největším ekonomickým a obchodním partnerem Brazílie. Nemalou roli hraje zde i bývalá portugalská kolonie Makao jako prostředník mezi lusofonním světěm a Čínou.

Portugalštin a španělština : posilování bilingvního rovzoje v ibero-amerických zemích

Jako dalším výrazným faktorem pro rozšíření vlivu portugalštiny je její soužití v ibero-americkém prostoru se španělštinou. Nedávná konference, ve svém druhém vydání, CILPE organizovaná OEI (Organizací ibero-amerických států) se zabývala otázkami, jež by měly posílit přítomnost těchto dvou románských jazyků ve světě, a to především v těchto směrech: posílení vědeckého publikování ve španělštině a portugalštině;  technologický a vědecký rozvoj a způsob, jakým portugalština a španělština této výzvě čelí.

Na konferenci, která se uskutečnila v únoru tohoto roku v brazilské Brasílii, byl představen plán aktivit pro posílení celkového bilingvismu jakožto formy pro podporu rovzoje  národů, které těmito jazyky hovoří. V průběhu konference vystoupil portugalský ministr zahraničních věcí Augusto Santos Silva.

Zdroje:

Euronews

Blogue do IILP

Istoé

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.