Mosambik a další pokus ze série mírových dohod

FRELIMO (portugalsky Frente de Libertação de Moçambique, Fronta za osvobození Mosambiku) a RENAMO (portugalsky Resistência Nacional Moçambicana, Mosambický národní odpor), dvě hlavní mosambické politické strany, podepsaly začátkem tohoto týdne finální podobu mírové dohody, která má ukončit vzájemná válečná nepřátelství. Dohoda byla podepsána v oblasti Národního parku Gorongosa, v provincii Sofala, mosambickým prezidentem, Filipem Nyusim /za FRELIMO/ a Ossufem Momadem, šéfem největší opoziční strany /za RENAMO/. V úterý 6. srpna 2019 se potom uskutečnilo v hlavním městě Maputu za přítomnosti zahraničních hostů slavnostní podepsaní dohody o porozumění, jež tvoří hlavní část mírové dohody.

V pořadí se jedná již o třetí dohodu o národním usmíření. První mírové dohody, které pocházejí z roku 1992 a jsou známy podle místa podepsání – Říma, formálně ukončily šestnáctiletou velice krutou občanskou válku mezi FRELIMO a RENAMO. Další dohodu podepsala vláda s největší opoziční stranou 5. září 2014. Ta měla ukončit vojenské napětí v důsledku přijetí tehdejšího volebního zákona. Po podepsání této dohody se nicméně ozbrojená větev RENAMO a státní vojenské síly znovu střetly krátce poté, co největší opoziční strana odmítla uznat výsledky voleb. Nyní si lídři obou stran přejí a chtějí, aby tato nová dohoda byla z této série poslední a definitivní. Výběr místa pro podepsání dohody nebyl rozhodně náhodný, v Gorongose se totiž nacházejí hlavní kasárna strany RENAMO.

„Tato dohoda je důkazem, že v zemi nechceme další válku…volební výsledky by neměly za žádných okolností diktovat stav míru v zemi.“ (prezident Filipe Nyusi)

„Dohoda má zahájit novou éru, která se bude vyznačovat svobodnými transparentními volbami a vládní alternací. (lídr RENAMO, Ossufo Momade)

Mosambický prezident Filipe Nyusi (FRELIMO)

Slavnostní ceremonie se účastnila řada zahraničních hostů. Mezi nimi figurovali bývalí i současní afričtí státníci – například Joaquim Chissano, bývalý mosambický prezident, Jakaya Kikwete, bývalý tanzánský prezident či současný prezident Rwandy, Paul Kagame. Evropská Unie byla reprezentována vysokou představitelkou pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federicou Mogheriniovou.

Pozitivní reakce z celého světa na podpis této dohody nenechaly na sebe dlouho čekat. V rámci lusofonního společenství CPLP, ve kterém je Mosambik členským státem, přišla od hlav států a vlád řada blahopřání. Kapverdský prezident Jorge Carlos Fonseca uvedl, že dosažená mírová dohoda v Mosambiku by měla zajistit stabilitu a soudržnost země, rozvoj a blaho pro všechny Mosambičany. Portugalská vláda, jejíž představitelé se slavnostního aktu také zúčastnili, s velkým potěšením uvítali dosažený mírový proces.

Ještě tento měsíc bude smlouva předložena jako návrh zákona do mosambického parlamentu.

Doufejme, že tentokrát podepsaná dohoda dosáhne kýženého míru, stability a rozvoje této lusofonní země, která díky své poloze a přírodnímu bohatství má neuvěřitelný potenciál v rámci regionu jihovýchodní Afriky a neskončí neúspěchem jako předcházející závazky. Testem se pro ni a celou zemi ukáží nadcházející říjnové všeobecné volby. Hlavní opoziční strana kritizuje nevyváženost a zvýhodnění FRELIMO ve státní struktuře, především při volbách. V některých případech docházelo k manipulaci výsledků, což potvrdily i národní a mezinárodní organizace. K výraznému posunu musí ale dojít u samotné RENAMO a ozbrojených složek této strany. Země se navíc potýká s následky ničivého tropického cyklónu Idai z března tohoto roku, který zpustošil severní pobřeží země a výrazně poškodil čtvrté největší mosambické město – Beiru.

Zdroje: cartamz.com, observalinguaportuguesa.org, rtp.pt, jornaldalusofonia.pt

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.