Schválení návrhu nového jazykového zákona v Maroku a „nová francouzská invaze,“ spory nadále přetrvávají

Komise pro vzdělávání, kulturu a komunikaci Sněmovny reprezentantů Maroka přijala v úterý 16. července 2019 většinově návrh rámcového zákona číslo 51.17 týkajícího se vzdělávacího systému, výuky a vědeckého výzkumu. Text tohoto zákona, na který se čeká již tři a půl roku a který budí v marockých politických kruzích mnoho debat, konfrontací a polemik, ve výsledku získal 25 hlasů, 2 poslanci byli proti návrhu a 3 se zdrželi. Při této příležitosti přítomný ministr školství Saaïd Amzazi uvedl, že schválení tohoto rámcového zákona je „historická chvíle“ a je to poprvé, kdy bude mít marocké školství vlastní rámcový zákon, což podle něho představuje první krok k opravdovému vzestupu marockého vzdělávacího systému.

Mimo jiné si tento rámcový návrh zákona klade za cíl zmodernizovat systém vzdělání, výuky a vědeckého výzkumu a taktéž požaduje, aby byla garantována spravedlnost, rovnost šancí pro všechny, kvalita vzdělání a podpora jedince v rámci společnosti. Dále má umožnit celkový přístup ke vzdělání pro všechny děti v odlehlých oblastech království, především na venkově, a zlepšit přístup ke vzdělání pro děti se specifickými potřebami a hendikepem. Zákon má vymýtit vysoce přítomný analfabetismus.

Zákon nicméně nemá zaručeno, že bude ve finále schválen. Zastánci arabizace dokonce obviňují marocké poslance ze zrady na voličích a samotné strany vládní většiny se nedokázaly ani shodnout na přijetí tohoto návrhu zákona. Největší parlamentní strana, islámská PJD (Strana spravedlnosti a pokroku) upustila od konsenzu. Toto politické uskupení vyjádřilo své výhrady nad dvěma odstavci předkládaného zákona, tj. 2 a 31, vztahující se k jazykové otázce /jazykového výběru/ v rámci marockého vzdělávacího systému. Zákon přináší nový pohled na výuku jazyků, upřednostňuje dva oficiální jazyky země, arabštinu a berberský amazigh a otevírá pomyslné dveře dalším cizím jazykům s tím, že má umožnit, aby technické a přírodní předměty byly vyučovány právě v cizím jazyce. V textu zákona se ovšem neobjevuje jakákoliv zmínka o preferovaném jazyce, o francouzštině či jiném.

Silniční značka v Maroku, francouzština a arabština

Debata uvnitř PJD se dotýká především otázky ochrany arabštiny. Člen generálního tajemnictví strany Abdelaziz Aftati a další známé osobnosti strany chtějí tento zákon poslat až k Ústavnímu soudu. Paralelně k této iniciativě existuje petice, ke které se další členové této největší islámské strany přidali a ve které se ohrazují proti pokusu o vnucení „pofrancouzštění“ výuky v rámci ústavní a institucionální logiky. Návrh považují za novou „francouzskou invazi“ a apelují „postavit se proti němu,“ uvádějí v prohlášení. Na podobné vlastenecké vlně se objevují další prohlášení, jež apelují na občanskou společnost, aby zůstala věrná národní paměti a odolala této iniciativě.

„Náš jazyk položil základy našeho původu, naší identity a vývoje,“ či „tím, že jste zvedli vaše ruce pro tento návrh, neudělali jste to pouze pro francouzský jazyk, ale proto, abyste zničili naději, kterou pro Maročany představují politické strany. Nechali jste projít rozhodující návrh zákona za letního slunce a ve chvílí, kdy jsou Maročané na prázdninách a jsou zaneprázdněni svátky či koncem školního roku. Za rukojmí jste vzali budoucnost Maroka návrhem tak špatného zákona bez vědecké a sociální legitimity, který cílí stejně k prosazení francouzského jazyka a k přestavbě marocké školy na pouhý tranzit do Paříže,“ uvádí Fouad Abou Ali, prezident Národního sdružení pro arabský jazyk (Collectif national pour la langue arabe), který figuruje na seznamu signatářů této iniciativy. Další odpůrci jsou salafista Hammad Kabbadi, poslanec PJD Abou Zeid El Idrissi či člen PJD M’Hamed El Hilali.

Předkladatelé návrhu se ohrazují proti výše uvedeným kritikám a namítají, že žádný cizí jazyk v textu zmíněn není. Odmítají rovněž přirovnání, že by byli posluhovači francouzštiny a jí úplatní.

Proces schvalování tohoto zákona může oslabit již tak rozdělenou a rozhádanou vládní většinu v Maroku. Navíc může rozdělit samotnou stranu PJD na dva parlamentní tábory, především v postupu, jak odmítnout tento klíčový zákon. Na scéně se také znovu objevuje bývalý předseda vlády Benkirane, který silně zkritizoval řady PJD. Zákon nyní směřuje do druhé komory parlamentu, kde proběhne další debata. Lze předpokládat, že ke schvalování povede ještě dlouhá cesta.

Zdroj: yabiladi.com, huffpostmaghreb.com, wikipedia.org (obrázky)

Maroko

Tato epizoda pouze ukazuje na politickou roztříštěnost a neschopnost politických stran v Maroku posunout se dál v oblasti tak důležité, jako je školství. Alarmující nerovnost a stav veřejného školství či negramotnost jsou palčivými problémy, které je nutné co nejdříve vyřešit, a zamezit tak odchodu mladých lidí do zahraničí. Marocké elity by měly uznat fakt, že francouzština je v zemi všudypřítomná a nedílnou součástí marocké identity. Pokrytectví dokazuje i to, že mnoho bohatých Maročanů dávají své děti spíše do mezinárodních a soukromých škol, než aby je poslali do škol státních.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.