Stopy portugalské minulosti, multikulturní město či křižovatka vlivů evropské a marocké kultury, všechny tyto charakteristiky představuje marocká El Jadida (džadida).
Město leží 90 kilometrů jihozápadně od Casablanky a nachází se u bývalé portugalské pevnosti Mazagão či Mazagan, která je dnes součástí města El Jadida. Město bylo založeno na počátku 16. století jakožto opevněná kolonie u pobřeží Atlantického oceánu. Maročany byla dobyta v roce 1769. Od doby, kdy Portugalci byli poraženi a vyhnáni, město přešlo pod marockou správu a bylo postupně rekonstruováno. Za vlády sultána Moulaye Abderrahmana v polovině 19. století město dostalo nový název – El Jadida (džadida), což v arabštině znamená nová.
Historické portugalské stopy v El Jadidě
Prvky renesanční vojenské architektury se objevují v pevnosti, na jejích zdech a opevněních. Mezi dochovalé portugalské stavby se řadí cisterna a kostel Nanebevzetí v manuelském stylu představující pozdní gotický sloh. Historický vzhled uvnitř pevnosti odráží různé změny a vlivy v průběhu staletí.
V kostele Panny Nanebevzetí, bývalé patronky města, jsou ještě dnes zachovány portugalské náhrobky. Několik portugalských stop z bývalého paláce guvernérů jsou přítomny i dnes, v budově nynější mešity.
První portugalské stavby byly postaveny z příkazu krále D. Manuela. Nejprve započala stavba kostela v roce 1514 na základě návrhů Dioga a Francisca de Arrudových. D. João III. považoval tento projekt za málo ambiciózní, a proto si najal Itala Benedetta de Ravenu ke stavbě opevněného města. Dílo nakonec dovršili João de Castilho a João Ribeiro v roce 1541 se založením pevnosti, což v té době představoval první významný příklad vojenské architektury postavené mimo Evropu. Projekt později ovlivnil a inspiroval portugalská náměstí postavená v severní Africe.
Město Mazagão, dnešní El Jadida, bylo jedním z prvních portugalských osad v západní Africe nacházející se při cestě do Indie. Kolonie se narozdíl od ostatních kolonií vyznačovala značnou vzájemnou výměnou vlivů mezi portugalskou a marockou kulturou.
Světové dědictví UNESCO
O celkové populaci 214 tisíc se El Jadida řadí mezi jedno z navštěvovaných měst Maroka. Je zařazena na seznamu UNESCA od roku 2004 a v roce 2009 byla zvolena mezi sedm divů světa portugalského dědictví. Nyní je El Jadida obchodní centrum s multikulturní společností spojující muslimy, židy či křesťany. Pevnost profituje i na krasně zachovalé přiléhající zátoce. Narozdíl od mnoha jiných pevností, tato neprošla tak výraznými změnami.
El Jadida byla vždy živým a autentickým místem, proto se také dostala na zápis světového dědictví. Různé prvky byly znovu rehabilitovány a byly jim přiděleny nové funkce, které jsou v souladu s programem na záchranu památek vydaným Ministerstvem kultury. Obyvatelstvo El Jadidy je vtáhnuto do dění a zajímá se o stav památek portugalsko-marockého dědictví a jejich péči.
První opevnění město nechránilo
Pevnost je nepravidelného čtyřúhelníkového tvaru ohraničená čtyřmi hradbami. Dvě jsou orientovány k pobřeží, zbylé dvě do vnitrozemí. Kvůli své zeměpisné poloze byl charakter města vždy obranný a vojenský. Robustní příkop pevnosti umožňoval přístup plavidel systémem stavidel.
Uprostřed náměstí se nacházely různé stavby a služby: nemocnice, stodoly, sklady, nádrže, fontány, kostely, ermitáže i palác guvernéra. Slavná cisterna nacházející se uvnitř jednoduchého opevnění byla postavena Joãem Castilhem, nicméně dokončena až v roce 1547 Lourençem Francem.
Turistický ruch a vazby na Portugalsko
El Jadida je také známa svými kvalitními mořskými plody a rybami (placky). Mořské vlny jsou tady poklidné. Hlavními exportními artikly města jsou fazole, mandle, kukuřice, cizrna, vlna, kožešiny, vosk a vejce. Bavlna, cukr, čaj, řýže jsou potom dováženými produkty.
Klima města je příjemné, od ledna do dubna se teplota pohybuje mezi 20 a 30 stupni Celsia, avšak v srpnu se může vyšplhat až ke 40 stupňům. Od tohoto měsíce až do konce roku se teplota postupně snižuje a v prosinci může dosahovat 20 stupňů.
V říjnu roku 1988 představitelé radnice portugalské Sintry podepsali protokol o družbě s El Jadidou s cílem posílit přátelské vztahy a rozvinout ekonomickou a obchodní spolupráci. Tento protokol uzavřený mezi Portugalskem a Marokem zahrnuje obchodní, průmyslovu, turistickou, kulurní a sportovní spolupráci.
Zdroj (upraveno)